Sarı Prenses

Konusu 'Balık Türleri' forumundadır ve Ece tarafından 12 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. Ece
  Offline

  Forum Yetkilisi Admin
  Ece Administrator

  Katılım:
  11 Eylül 2013
  Mesajlar:
  64
  Beğenilen Mesajları:
  8
  Ödül Puanları:
  9
  Cinsiyet:
  Bayan
  Bulunduğu Yer:
  Bursa
  • 9/11
  Doğal Ortamı: Malawi gölünün Nhkata körfezi ve göldeki küçük adaların kayalık bölgeleri yaşama alanlarıdır. 2-40 m derinlik alanlarda görülebilirler. 20 kadar değişik renk türüne rastlanmıştır. Malawi gölünün hemen her bölgesinde az da olsa görünürler. Bulundukları akvaryumlar kayalardan holler ve mağaralarla dekore edilmelidir.

  Boyutları: Sarı Prenses'lerin boyu 8-12 cm arasında değişen farklı boylara ulaşabilirler.

  Sarı Prenses Cinsiyet Ayrımı: Erkekler dişilere nazaran çok az büyüktürler. Renkleri biraz daha canlıdır. Bu türün en tanınmış olanı "sarı prenses" erkekleri sarıdan portakal rengine kaçan bir renk farklılıkları vardır. Genelde bu türün erkekleri dişilere nazaran daha büyük olmalarından olayı farklılıklar gösterirler.

  Toplumsal Davranış: Çok hareketli balıklardır. Kendi türleriyle bir arada beslenirlerse iyi sonuç alınabilir. Karma Malawi gölü balıklarıyla bir arada beslenebilmelerine rağmen bazen gereksiz kavgalara yol açabilirler. Çok farklı ve zıt renklerdeki türleri olmasından yalnızca bu türler bir arda beslenmesi tavsiye olunur. Bu familyanın bazı türleri (L.freibergi ve L.pallidus) agresif hareketlerde bulunabilirler.

  Önerilen Su Şartları: pH : 7,5-8,5 olmalıdır. Akvaryum ısısı 24-26 C arasında sabit tutulmalıdır. İyi filtre edilmiş akvaryumlarda çok iyi sonuç alınabilir.

  Beslenme: Sarı Prenses'ler tabii ortamlarında kayalar üzerindeki küçük omurgasızları yiyerek beslenirler.Akvaryum ortamında kaliteli, kuru pul ve granül yemlerle beslenebilirler. Protein ağırlıklı yemleme yapılmalıdır. Bu balıklar ve diğer renk ağırlı olan cichlidlere karoteini bol yemler verilmesi halinde balıklarınız olağan üstü bir renk cümbüşüne bürüneceklerdir.

  Üreme: Bu familyanın tüm türleri ağızda kuluçka yaparak ürerler. Dişiler erkek tarafından döllenen yumurtaları ağızlarına alarak 25- 40 gün arasında değişen günlerde kuluçkada kalırlar. Erkek yavrulara karşı ilgisizdir. Dişi balık yavruları kendi başına yetiştirir. Bu yüzden üreme safhasında dişi erkelerden ve diğer balıklarda ayrılmalıdır. Yavrular küçük boyutlarda bile olabildiğince renklidir. Yavruları çabuk bir şekilde geliştirmek için artemia verilmesi uygundur.

  [​IMG]
  Son düzenleme moderatör tarafından yapıldı.: 29 Aralık 2014

Sayfayı Paylaş