Melek Balığı

Konusu 'Balık Türleri' forumundadır ve Ece tarafından 12 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. Ece
  Offline

  Forum Yetkilisi Admin
  Ece Administrator

  Katılım:
  11 Eylül 2013
  Mesajlar:
  64
  Beğenilen Mesajları:
  8
  Ödül Puanları:
  9
  Cinsiyet:
  Bayan
  Bulunduğu Yer:
  Bursa
  • 9/11
  Melek Balığı Üretimi
  Akvaryum severler üretime her zaman öncelikle canlı doğuranlarla başlar ve bunu bazı barb ve danio gibi yumurta döken balıklarla devam ettirirler. Bunu yavrularına bakan onlarla ilgilenen balıklar takip eder. Canlı doğuranların aç gözlü yamyamlıkları ve daniolarla yaşanan hayal kırıklıklarından sonra balıkların yumurtalarına ve yavrularına sevgi ile bakıp büyütmeleri bir çok akvaryum severin ilgisini çekmektedir. Bu aşamada akvaryum sever beta, gourami gibi köpük yuva yapanlarla yada cichlid ile ilgilenmeye başlar.

  Köpük yuva yapan balıklarda erkek yuvayı yapar, dişiye kur yapar, yumurtları toplar ve yuvaya koyar, onlara bakar ve yavruların çıkmasını sağlar. Cichlidlerde anne ve baba çoğunlukla görevi paylaşırlar. Cichlid üretiminde en büyük problem sert mizaçlı ve büyük tür balık olmasındadır. Çoğu akvaryumu dağıtır, bitki köklerini dağıtır ve mağaralar kazarlar. Üreme sırasında akvaryumdaki diğer balıklara hatta eşlerine, ki bazen dişinin ölümü ile sonuçlanabilir, bile zarar verebilirler. Ama bu kadar çok popüler cichlid türleri içerisinde böyle istisnalar olması gayet normaldir.

  Melekler (Pterophyllum Scalare) yumurta dökme esnasında birbirleriyle biraz çekişebilirler. Akvaryumdaki diğer balıkları kesinlikle yumurtalardan uzak tutarlar. Bununla birlikte cichlidlerden çok daha sakin huyludurlar, bitkileri parçalamak yerine yumurtalarını bitki yaprakları üzerine bırakabilirler.

  Bu çok popüler akvaryum balığı aynı zamanda akvaryum sever için zebra daniodan daha iddialı ve popüler bir seçimdir.


  Melek Balığının Cinsiyeti
  İlk problem biri erkek biri dişi olduğundan emin olduğunuz bir çift melek balığı alabilmektedir. Birçok akvaryum evi size verdikleri çiftin gerçekten eşleşen çift olduğuna dair yemin etseler bile – ki çoğu zaman dorudur, göz rengi, burun şekli, anal yüzgecin açısı vs. gibi kesin metotlarla bile bazı balıklar işin uzmanlarını yanıltabilirler. Ama asla birbirlerini yanıltamazlar. Onun için balığa kendi eşini seçme şansını verirseniz üretim için gerekli çifti doğru olarak seçmiş olursunuz. Bununla birlikte gerçekten bir erkek bir dişi seçmiş olmanız bile birbirleri ile birbirleri ile anlaşmalarını sağlamaya yada yine yeterli sayıda yavru vermeye yetmeyebilir. Size en çok gerekli olan şeyler ; zaman, sabır ve 8,10 melek balığını alabilecek büyüklükte bir akvaryumdur. Bu da yaklaşık 200 litrelik bir akvaryumdur. Gereğinden fazla genç melek balığının konduğu küçük akvaryumlarda birçok balık ölebilir. Balıklara tanınacak alanın genişliği daha çabuk büyüyen , daha dik ve güzel yüzgeçlere sahip melek balıklarına sahip olmaktır. Melekler ergenliğe ulaştıklarında eşleşecektir. Bir arada durup diğer balıkları bulundukları bölgeye yaklaştırmayan bir çift gördüğünüzde aradığınız çifti buldunuz demektir. Hatta, bazen bir çift akvaryumun büyük bir bölümüne hakim olabilirler. Eğer üretim için 3 ila 6 ay arasında vaktiniz varsa bir çift elde etmek için en iyi yöntem yukarıda anlattığımız gibidir.

  Eşleşen bir çift satın almak daha emin bir yol olmasına rağmen bazen çiftin eski olması ve başarılı olmamamsı anlamına gelebilir. Damızlık melek çiftlerinin fiyatının yüksek olduğu düşünülürse de iyi bir üreticiden alınan bir çift bu işe en hızlı başlamanın yoludur.


  Hangi Renktirler?
  Melek balığının farklı renkleri ile ilgili birçok yanlış bilgi vardır. Farklı çizgili meleklerin ayrı türleri olduğu gibi Melek türleri sadece 8 tanedir. Bunların çaprazlanması ile çok değişik tipte melekler elde edilebilir. Her hangi iki tür melek balığı çiftleştirilebilir. Bu balıklarda genetik bir problem yaratmaz. Eğer sizin için bu problem olacaksa eşleştirmek istediğiniz erkek ile dişiyi birlikte büyütmelisiniz. Çoğunlukla çiftleştirdiğiniz iki türden onların karışımı değil normal gri melekler çıkacaktır.

  Besleme
  En uygun çifti bulmuş olsanız bile iyi bir beslenme uygulamazsanız iyi sonuçlara ulaşamazsınız. Melekler için beslenme “ et” demektir. Çoğunlukla etçil olan melekler balık yavruları, küçük solucanlar, kabuklular vs gibi besinleri çok severler. Bunun yanında az da olsa yosunda yerler. Onlar için hazırladığınız besinlerde mutlaka yeşillik bulunmalıdır.

  Eğer alıştırırsanız melekleriniz her öğün için canlı lepistes yavruları ve kanlı kurtları yemekte ısrar edeceklerdir. Sürekli canlı yem vermeye alıştırırsanız her türlü pul, dondurulmuş ve kuru yemi zevkle kabul edeceklerdir. Yemlemede önemli olan sık ve çeşitli yemlerle başlamaktır. Mümkün olduğu kadar çeşitli yemlerle azar azar beslemelisiniz.

  Melek balıkları oburluklarıyla meşhurdurlar. Karınları misket yutmuş gibi şişene kadar çılgınca yerler. Bu kadar fazla beslenme balıklar için tehlikeli olabilir. Yanlardan basık dar vücutlu oldukları için az bir yemle bile karınları şişecektir ama çok gerilmesine asla izin vermemelisiniz. Sık sık, az ve farklı yemlerle beslemek balıkların gelişmesi, sağlığı ve üremeleri için en ideal ortamdır.

  Üreme Tankı
  Melek için ideal üretim tankı en az 80 litrelik yüksek bir akvaryum olmalıdır. Ürerim akvaryumunda olması gerekenleri 4 ana başlıkta özetleyebiliriz:

  1 – Uygun bir çift melek balığı. Bu yavru melekleri büyütürken içinden seçtiğiniz bir çift olabilir yada bir üreticiden alacağınız bir çift olabilir. Çift birbirini seçtikten sonra üretim akvaryumuna alınır ve burada anlaştıkları sürece bir arada yaşayabilir ki bu yıllarca sürebilir.

  2- Bir adet hava motoru ile çalışan sünger filtre. Bu eski teknoloji filtre melek üretimi için idealdir. Ucuzdur, bakımı kolaydır, etkili bir biyolojik filtredir ve yavrular için mükemmel bir otlama alanıdır. Yeni yüzmeye başlayan yavrular bu süngerin etrafında dolaşırken, üzerinde doğal olarak oluşan mikrobiyolojik canlıları yiyeceklerdir.

  3- Üreme paneli. Bu da dik olarak duran 1 1/2 inch (parmak) pvc bir boru olabilir. Melek balıkları yumurtlarken dik veya hafif yatık yüzeyleri tercih ederler. Bir çok melek çifti dar ve dik yüzeyler arayacaktır. Hatta bu yüzey filtrenin borusu bile olabilir. Önemli olan yumurtaları suni kuluçkaya alacağınız için kolayca alabileceğiniz bir şey olmasıdır. Bazen melekler akvaryumun camlarından birini tercih edeceklerdir ve buda işinizi zorlaştıracaktır.

  4- Ilık ve temiz su. En ideal ısı 26 0C ‘dir ve bu ısıyı sabit tutabilmek için özel ısıtılmış bir üretim haneniz yoksa bir ısıtıcı kullanmanız gerekecektir. Eskiler, bir zamanlar melek balığı üretmenin övünülecek, gurur verici bir iş olduğunu söylerler. Artık bu işin günümüzde daha kolay olduğunu düşünürler. Eskiler doğadan yakalanmış melek balıklarının üretmenin zorluklarından söz etseler de, günümüz üreticileri uzun süredir akvaryumda üretilen türler yerine, doğadan yakalanan yabani melek balıkları ile çok daha başarılı sonuçlar almaktadırlar.

  [​IMG]

Sayfayı Paylaş