Japon Balığı

Konusu 'Balık Türleri' forumundadır ve Ece tarafından 14 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. Ece
  Offline

  Forum Yetkilisi Admin
  Ece Administrator

  Katılım:
  11 Eylül 2013
  Mesajlar:
  64
  Beğenilen Mesajları:
  8
  Ödül Puanları:
  9
  Cinsiyet:
  Bayan
  Bulunduğu Yer:
  Bursa
  • 9/11
  Tabiatı ve Ana Vatanı: Asya
  Japon Balığı Beslenme Biçimi: Hem etçil, hem otçul
  Japon Balığı Davranış Biçimi: Barışçıl
  Kendi Türlerine Davranışı: Barışçıl
  Japon Balığı Üreme: Düz yumurta dökerler, çok sayıda yumurtlarlar.
  Japon Balığı Akvaryum Sıcaklık: 18-24 °C
  Japon Balığı En Fazla Büyüdüğü Boy: 20 cm
  Japon balığı, sazangiller ailesinden bir balık türüdür. Çarprazlama yöntemi ile farklı renklerde ve vücut yapısında çok çeşidi üretilmiştir. Japon balıkları soğuk suda yaşayabilirler. Bulundukları akvaryumlarda tek cins olarak besleniyorlarsa ısıtıcıya ihtiyaç yoktur. Su sıcaklığının 25 derecenin üstünde olması sağlıklarını olumsuz etkiler. Koi olarak adlandırılan türevleri havuzlarda 59 cm boy, 4.5 kg ağırlığa ulaşabilirler. Karnı şişince ters yüzen balık çeşitidir. Bu durumda kaynayan suda 3-4 yaprak ıspanağın haşlanıp akvaryuma atılarak tedavi uygulanır.

  Japon Balıkları Üremesi
  Dişi Japon Balıkları herhangi bir yere yumurtalarını döker ve erkek bu yumurtaların üzerine spermlerini boşaltır, bu şekilde üreme gerçekleşir. Japon balıkları 22 derece gibi bir sıcaklıkta üreme dönemine girerler. Akvaryum ısıtıcısı ile onları akvaryumda dilediğimiz zaman üreme dönemine sokabiliriz. Japon balıklarının üreyebilmesi için en azından 1,5 – 2 yaşlarında olması gerekir. Yumurtaları akvaryumdan almalısınız yoksa balıklarınıza yem olurlar. Yumurtaların mantarlaşmaması için metilen mavisi koyun. Döllenmiş yumurta şeffaf olmaz. Yumurtalar yapışkan ve ovaldirler. Uygun şartlar sağlanırsa balıklarınız 4-6 gün içerisinde yumurtadan çıkarlar. Bir kaç gün içinde yumurtalarda 2 siyah nokta gibi bir şey belirir.

  Japon balığına çok fazla yem verilmemelidir. Çok fazla yem yemesi kabızlığa yol açabilir ve balığı öldürür (balık patlar). Balığınız kabız olmuşsa ona bir gün boyunca yem vermeyin veya ıspanak, bezelye, vb. verin. Balığınızı protein ağırlıklı beslemeyin, siyah benek olabilir ve bu da balığın ölümüne yol açar. Siyah benek olmuşsa fazla proteinli besinlerden kaçının. Japon Balığına ne kadar yem verirseniz yer, o yüzden çok fazla yem verilmemelidir.

  Japon Balığı Hastalıkları

  Japon Balığı Beyaz Benek
  Beyaz Beneği tedavi etmek için Contra İchthyo ilacını alın. Tüm filitreleri kapatın, hava taşı kullanın. 1. gün 10 litreye 2 damla damlatın, 2. ve 3. gün 1 damla damlatın. 3 gün sonunda bu hastalıktan kurtulursunuz. Eğer hâlâ hastalık geçmemişse tedaviyi yineleyin.

  Japon Balığı Kuyruk Erimesi
  Kuyruk Erime’sini tedavi etmek için Sera Baktopur ilacını alın. İlacı mutlaka uygulamadan önce kullanım kılavuzunu okuyun. 50 litrelik bir akvaryum 1 tane hap atın, 25 lirelik bir akvaryuma ise yarım hap atın. İlaç üç gün akvaryumda kalmalı ondan sonra 50% su değişimi yapın. İlacı atmadan önce tüm filitreleri kapamayı unutmayın ve havalandırma için hava taşı kullanın. Eğer hastalık geçmemişse tedaviyi yineleyin.
  Başka bir çözüm. Bir bardak alıp içine akvaryumunuzun suyunu doldurun, bir çay kaşığı kaya tuzu atın. Karıştırın. Filitre açık durabilir (ben filitrenin açık olmasını tavsiye etmiyorum). Sonra tuzlu suyu akvaryumunuza boşaltın. Eğer filitreyi kapadıysanız 1 veya 2 saat sonra açın. Havalandırma içinde hava taşı kullanın.
  -Göz Fırlaması
  -İç Parazit ve Dış Parazit
  -Mantar
  -Göz Fungusu ve Fungus

  Japon Balığı'nda Kabızlık Belirtileri
  • Balığın karnı şiş olması
  • Ters yüzmesi
  Balığınızın kabız olması durumunda balık ters yüzmeye başlayınca japon balığınızı sürekli hareket ettirin, balık sürekli hareket halinde olsun ve bezelye yada ıspanak haşlayıp kabuklarını soyup küçük parçalar halinde verebilirsiniz.

  [​IMG]

Sayfayı Paylaş