Hamsterlarda Doğru Beslenme Püf Noktaları

Konusu 'Kemirgen Bakımı' forumundadır ve Ece tarafından 14 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. Ece
  Offline

  Forum Yetkilisi Admin
  Ece Administrator

  Katılım:
  11 Eylül 2013
  Mesajlar:
  64
  Beğenilen Mesajları:
  8
  Ödül Puanları:
  9
  Cinsiyet:
  Bayan
  Bulunduğu Yer:
  Bursa
  • 9/11
  Hamster Beslenmesi

  Hamsterlara özel olarak hazırlanmış ve petshoplarda satılmakta olan yemler vardır (tavsiyemiz Witte Molen) bu yemler hamsterların beslenmesini büyük oranda karşılar. Ama ek olarak vermeniz gereken besinler vardır. Bunlar:

  Tahıl ve Tohumlar: Haşlanmış yada çiğ olarak verebilecekleriniz: makarna, pirinç, mercimek. Yalnızca haşlanmış olarak verebilecekleriniz: fasulye, nohut, bakla. Tuzsuz çekirdek, karpuz çekirdeği ve kabak çekirdeğini çok severek tüketirler soymadan verebilirsiniz. Ayrıca fındık, fıstık, ceviz içi, leblebiyi çok severler.

  Sebze: Ispanak, haşlanmış bezelye, salatalık, havuç, mısır, taze fasulye, brokoli, haşlanmış patates.
  Meyve: Çilek, muz, erik, armut, ayva, elma, üzüm ve karpuza da asla hayır demezler. Ayrıca hamsterınızın her gün suyunu değiştirmenizi tavsiye ederiz. Haftada bir de süt ve su karışımı verebilirsiniz.Yağsız peynir ve yağsız yoğurt bir de yumurta onlar için çok yararlı. Ama şunu da unutmamak gerekir ki hamsterlar neyi ne zaman yiyeceğine kendi karar verir. Bu yüzden verdiğiniz yiyecekleri yanaklarındaki keseciklere hapsedip güvenilir buldukları köşelerine yığıp üstünü talaşla örterler. Bu yüzden çabuk pörsen yiyeceklerden çok az verin (peynir, elma gibi..) eğer çürümüş besinleri yerlerse zehirlenebilirler.

  Asla Verilmemesi Gerekenler: Acı, tuzlu ve yağlı besinler. Çok sulu besinlerin fazla verilmesi (marul, karpuz vb..) ishale yol açabilir ve turunçgiller asla verilmemelidir!

  Hamsterlarda Çiftleşme ve Doğum: Dişi hamsterlar dört günde bir çiftleşmeye hazır olurlar. Hamilelikleri 16–20 gün arasında değişir. Dişiler gebelik süresince sinirli olabilirler bu geçen sürede çok iyi beslenmeleri gerekir (sütü haftada ikiye çıkarın). İyi beslenmemiş bir hamsterın yavruları zayıf yada ölmek üzere bir durumda doğabilir bu durumda anne yavrusunun öleceğini anlar ve yaşamına son vermek isteyebilir. Yavrular doğduklarında gözleri kapalı doğarlar ve 10 gün sonra gözleri açılır, tüyleri çıkmaya başlar yumuşak yem yemeye başlarlar. Yaklaşık iki üç hafta sonra sütten kesilirler, dört hafta sonra kendilerine bakacak duruma gelirler ve annelerinin yanından ayırmak gerekir. Çünkü anne onlara sinirlenmeye başlayabilir.

  Hamsterlarda Görülen Hastalıklar

  Eğer gripseniz kesinlikle hamsterlara yaklaşmayın deriz. Hamsterlar nezleyi kaparlar ve zor atarlar. Eğer hamsterınız nezle olmuşsa ona vitamin bakımından zengin olan havuç, çilek vb. verebilirsiniz. Ayrıca yaşlı hamsterlarda kalp krizi, kalp durması sorunu vardır eğer hamsterınızın kalp rahatsızlığı geçirdiğini fark ettiyseniz onu yavaşça elinize alın, kalbine hafif bir masaj uygulayın ve zaman kaybetmeden veterinerinize gidin. Hamsterların dişleri her kemirgende olduğu gibi uzamaktadır. Bu problemden diş taşı alarak kurtulabilirsiniz. Diş taşının içinde kalsiyum olduğu için hamsterınız için yararlıdır ayrıca kafesine bir dal parçası da koyabilirsiniz ama dikkatli olun dal parçası zehirli olabilir. Ayrıca havuç ve sert besinler dişlerinin törpülenmesinde yardımcı besinlerdir. Öneriler:
  • Hamsterınız uykudayken onu uyandırmamaya çalışın eğer uyandıracaksanız da sesinize alışıksa ona önce seslenmeyi deneyin yada bir dilim havucu burnuna doğru uzatın o zaman uyanacaktır eğer hala uyanmadıysa çok nazik ve hafif bir şekilde okşayarak uyandırabilirsiniz ama bu yapacağınız son seçenek olsun çünkü uyandırıldıklarında çok sinirli oluyorlar.
  • Talaşını haftada bir muhakkak değiştirin.
  • Hamsterınızı birebir güneşe maruz bırakmayın! Ölümüne sebep olabilir.
  • Hamsterınızı stresten uzak tutun. Onu korkutmayın.
  • İshal durumunda 1-2 hafta sadece yemini verin sulu yiyeceklerden uzak tutun.
  • Dişinin yavruları doğduğunda iki hafta yem vermek haricinde kafese elinizi sürmeyin anne sinirlenip yavrularını atabilir.
  • Hamsterınız hamile olmadığı halde çok mu kilo aldı? Makarna ve pirinci çok az verin yada yerine kepekli galeta verebilirsiniz asla hayır demez, ayrıca aktivitelerini gerçekleştirmesi için olanak sağlayın.
  • Kafesinin ne kadar çok katı olursa hamsterınız o kadar çok mutlu olur. Asla akvaryum kullanmayın hem tırmanma olayı olmaz hemde hava teneffüsü olmadığı için daha sağlıksız bir ortam oluşur.
  • Tünelleri çok severler kesinlikle tavsiye ederiz
  • Hamsterınızı yıkamayın! Ölümle sonuçlanma riski vardır sabun yutabilir. İhtiyacı da yoktur kendini temizlerler.
  [​IMG]

Sayfayı Paylaş