İguana

Konusu 'Sürüngen Türleri' forumundadır ve Ece tarafından 28 Şubat 2014 başlatılmıştır.

 1. Ece
  Offline

  Forum Yetkilisi Admin
  Ece Administrator

  Katılım:
  11 Eylül 2013
  Mesajlar:
  64
  Beğenilen Mesajları:
  8
  Ödül Puanları:
  9
  Cinsiyet:
  Bayan
  Bulunduğu Yer:
  Bursa
  • 9/11
  İguana beslemek için ona büyük bir alan (orta boy bir odanın yarısı kadar) sağlamanız gerekir. Bu nedenle, evinizin bir iguana beslemeye uygun olup olmadığına emin olmalısınız.

  İguanalar, soğuk kanlı sürüngenlerdir. Bakılması sanıldığı gibi kolay değildir ve evcil hayvan olarak yaşatmak zordur. Bir iguana beslemeye karar vermeden önce iyice düşünmek gerekir çünkü hem bakımları pahalıdır, hem de özen ister. Doğru ısı ve ışıklandırmada tutulmalıdırlar ve doğru şekilde beslenmelidirler. Bakıldıkları kafeslerinin içine rahatça sığabilmeleri ve hareket edebilmeleri de önemlidir. Çünkü, büyük bir ihtimalle, aldığınız iguananız zamanla size geldiği boyundan daha uzun ve büyük (200 cm.) olacaktır (doğada yetişkin bir iguana, 1-2 metre olabilmektedir).

  Bütün bunların yanında, canınız sıkıldığında kolayca yeni bir sahip bulamaz ya da onları sokağa atamazsınız!

  İguanalar, Tropikal iklimde yaşayan egzotik bir kertenkele türüdür. Ağaçlarda yaşarlar. İguanalar genellikle 18-20 yıl arasında yaşarlar ve Tamamen otçul bir türdür; meyve, yaprak gibi bitkilerle beslenirler. Boyu çoğunlukla burnundan kuyruğuna kadar 1 metre(yetişkin erkek iguanalar 2 m. olabilir) ve dili 50cm uzunluktadır.

  Bedeni genellikle canlı renklerde pullarla kaplı bulunan ve daha çok Amerika kıtasında yaşayan bir kertenkeledir. Sırtında orak biçiminde loplar taşıyan bir tepelik ya da yele vardır; kuyruğu kimi kez tutunmaya yarar, bazı türleri ağaçlarda yaşar.

  İguanalar, Amerikanın özellikle tropikal bölgelerinde yaygındır. Ayrıca Madagaskar da yaşayanları da vardır.

  Güney Amerika iguanası sırtı yeşil-mavi, yanları sarı renkli bir sürüngendir, boyu 1.60 m' dir, daha çok ağaçlara tırmanır. Meksika iguanaları özellikle gelişmiş bir yelesi vardır.

  Deniz iguanası en çok bilinenidir. Yüzlercesi ikinci zamana özgü bir görüntü oluşturacak şekilde topluluklar halinde kayaların üzerinde yaşar. Deniz iguanasının boyu 1,20 m ye varır; Sırtında uzun yele bulunur. Erkeğin derisi çiftleşme zamanı, yeşil ve kırmızı lekelerle süslenir. Gerçek anlamda tek deniz kertenkelesi olan bu tür deniz yosunlarıyla beslenir ve adadan adaya dolaşır.

  [​IMG]

Sayfayı Paylaş